Wraz z początkiem 2022 roku po raz kolejny zmieniły się przepisy dotyczące obowiązku korzystania z kasy fiskalnej. Warto przypomnieć, że obowiązek ewidencji sprzedaży został wprowadzony już w połowie 2019 roku. Dotyczył on większości przedsiębiorców, którzy sprzedają towary oraz oferują usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom zryczałtowanym. Jednak kolejne rozporządzenia w tym zakresie stale poszerzają grono podmiotów, na które został nałożony obowiązek wynikający z ustawy o VAT, gdyż stanowi on podstawę do obliczenia podatku należnego do zapłaty Skarbowi Państwa. Kto w takim razie musi posiadać kasę fiskalną w 2022 roku?
Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych wprowadza zmiany
Z kasami fiskalnymi spotykamy się w punktach usługowych czy handlowych już od wielu lat. Jednak w przeszłości były to urządzenia wyposażone wyłącznie w możliwość drukowania paragonów. W obecnych czasach to jednak nie wystarczy, gdyż każdy tego typu sprzęt zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi wielu branż musi być podłączony do internetu. Kasy fiskalne podłączone do sieci są w stanie na bieżąco przesyłać informacje o przeprowadzanych transakcjach do Repozytorium Kas, co ukróca próby potencjalnego oszustwa podatkowego, a jednocześnie ułatwia przedsiębiorcom pracę, gdyż nie muszą oni przechowywać kopii paragonów. Tego typu obowiązek regulowany jest nie tylko wcześniej wspomnianą ustawą o VAT, ale również rozporządzeniem Ministra Finansów. Dotyczy ono zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Do 1 stycznia 2022 roku obowiązywało rozporządzenie wydane 28 grudnia 2018 roku.
Przedsiębiorcy nieprzekraczający 20 tysięcy obrotu nadal zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej
Rozporządzenie Ministra Finansów z grudnia 2018 roku posiadało zapis mówiący o limicie obrotów, który zwalniał firmy z posiadania oraz użytkowania kasy fiskalnej po jego nieprzekroczeniu. Wynosił on 20 tysięcy złotych obrotu na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych w roku podatkowym. W praktyce oznaczał on, że przedsiębiorcy, którzy nie przekroczyli tego progu w kolejnym roku podatkowym, nie byli zobligowani do prowadzenia ewidencji. Nowe rozporządzenie w tym zakresie nie wprowadziło żadnych zmian, dlatego też limit obrotu 20 tysięcy znaków będzie nadal obowiązujący w 2022 i 2023 roku. Warto również zaznaczyć, że do limitu nie są wliczane takie czynności jak sprzedaż nieruchomości, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Myjnie samochodowe z obowiązkiem zakupu oraz użytkowania kas fiskalnych
Zmiany wprowadzone w nowym rozporządzeniu Ministra Finansów nie są duże i w zasadzie dotyczą jednej branży, a mianowicie myjni samochodowych. Od początku 2022 roku firmy prowadzące ten typ działalności nie będą mogły ubiegać się o zwolnienie z posiadania oraz użytkowania kasy fiskalnej, nawet w przypadkach, gdy nie osiągną znajdującego się w rozporządzeniu limitu obrotów rocznych. Nowe przepisy dotyczą zarówno tradycyjnych myjni samochodowych, jak i nowoczesnych samoobsługowych obiektów, które nie wymagają obecności personelu.
W jakich przypadkach bezsprzecznie należy posiadać i korzystać z kas fiskalnych?
Tego typu informacje znajdziemy w §4 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Można przeczytać w nim, że obowiązek ten dotyczy firm prowadzących dostawy:
- gazu płynnego;
- części do silników i silników spalinowych o różnym przeznaczeniu;
- nadwozia do pojazdów silnikowych, kontenerów, naczep, przyczep oraz części do nich;
- części i akcesoriów do pojazdów silnikowych;
- wyrobów optycznych i elektronicznych, komputerów, sprzętu fotograficznego;
- wyrobów z metali szlachetnych;
- nośników danych cyfrowych i analogowych, również z danymi;
- wyrobów tytoniowych i alkoholowych (pow. 1,2%);
- wody toaletowej i perfum;
- paliw silnikowych lub domieszek do paliw.
Kolejny punkt rozporządzenia dotyczy obligatoryjnego posiadania i użytkowania kasy fiskalnej w przypadku firm świadczących następujące usługi:
- przewozów pasażerskich i taksówkowych;
- badania i przeglądów technicznych pojazdów;
- opieki medycznej i stomatologicznej;
- porad prawnych;
- doradztwa podatkowego;
- żywienia zbiorowego, w tym cateringu;
- fryzjerstwa, kosmetyki i kosmetologii;
- kultury i rozrywki oraz rekreacji w ograniczonym zakresie;
- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, opon, ich wymiany i bieżnikowania.